‘43 milyar liralık borç yapılandırıldı’

‘43 milyar liralık borç yapılandırıldı’
Eklenme Tarihi: 18.05.2017 21:39

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, “Yeniden Yapılandırma Kanunu 67.7 milyarlık borç stokunu kapsıyor. Bunun yaklaşık 43 milyar liralık kısmı için yeniden yapılandırma müracaatı oldu. İlk taksit olarak 3 milyarlık tahsilat da yapıldı” dedi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SGK Gaziantep Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında çalışmalara başladıklarını ve oluşturdukları ekiplerle 81 ilin dolaşıldığını söyledi. Mehmet Selim Bağlı, 31 Mayıs tarihinin yeniden yapılandırmaya başvuranların ilk taksitlerini ödemeleri için son gün olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Daha önce bir uzatma yapıldı. Yeniden yapılandırmaya başvurup da ilk taksitini yatırmayanların yeniden yapılandırmaları bozulacak. Şu anda TBMM’de görüşülmekte olan kanundan da yararlanamayacaklar. Çünkü şu an görüşülmekte olan yeniden yapılandırmayı içeren tasarının içerisinde daha önce yapılandırmaya müracaat etmeyenlerle bu kanun yürürlüğe girdikten sonra borcunu ödeyemeyenleri kapsıyor. 31 Mayıs’a kadar ilk taksit ödenmediği takdirde yapılandırma otomatik olarak bozulacak, onlar hakkında icrai işlem yapmak zorunda kalacağız.”
 

İLK TAKSİTLE 3 MİLYAR LİRA

“Yeniden Yapılandırma Kanunu 67.7 milyarlık borç stokunu kapsıyor. Bunun yaklaşık 43 milyar liralık kısmı için yeniden yapılandırma müracaatı oldu. İlk taksit olarak 3 milyarlık tahsilat da yapıldı” diyen Bağlı, şunları kaydetti:
“Şimdi bu 43 milyarlık taksitlendirme yapanların ilk taksitleri Mart ayına kadardı. 31 Mayıs’a kadar uzattık ve onlara ‘gelin işleminizi yapın’ diyoruz. Şu an TBMM’de görüşülen yasa için 67 milyar liralık borcun 43 milyarını çıkardığımızda kalan kısmı kapsıyor, onlara son 1 hak tanınmak isteniyor. Genel olarak beklediğimizin üzerinde bir tahsilat gerçekleştiğini belirtmek isterim.”