“Dünya kayısı başkenti”nin cazibesi artıyor

“Dünya kayısı başkenti”nin cazibesi artıyor
Eklenme Tarihi: 18.06.2017 20:16

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını azaltma ve söz konusu bölgelerde yatırımı ve istihdamı artırma amacını taşıyan Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 336 firma, Malatya’da yatırım yapmak için başvurdu.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Vali Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 ili kapsayan programla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.
 
Cazibe merkezi iller arasında Malatya’nın da bulunduğunu anımsatan Toprak, “Başvuru sürece başlatılmıştı ancak en son aldığımız rakamlar 336 firma, Malatya’da yatırım yapmak üzere başvurdu. Bunun değeri 8 milyar lira ve 43 bin 500 kişiye yönelik istihdam. Bunlar peyderpey gelebilecek, yakın zamanda bir kısmının açıklanacağı şeklinde bilgi aldık. Cazibe Merkezi Programı ve teşvik sistemine Malatya’nın da girmesi çok önemli bir sinerji oluşturdu.” dedi.
 

“Fabrikaları kentte göreceğiz”

Vali Mustafa Toprak, şöyle devam etti: “Cazibe Merkezleri Programının sonuçları gelir gelmez umuyoruz ki tekstil, gıda ve gıdaya dayalı tarım ürünlerinin işlemesine yönelik fabrikaların dışında katma değeri yüksek, yüksek teknolojiyi içeren birtakım yatırımlar Malatya’ya gelecektir. Bu konuda altyapı hazırlıklarını devam ettiriyoruz. Yakın zamanda özellikle katma değerli üretim alanlarını, sanayiyi daha da güçlendirecek fabrikaları kentte göreceğiz.”