haderdetay hedef masthead

“Referandum bitti sorunlara bakalım”

“Referandum bitti sorunlara bakalım”
Eklenme Tarihi: 21.04.2017 20:41

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu 23’üncü dönem 6’ncı toplantısını gerçekleştirdi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
AHMET SESLİ / Ankara
 
 Toplantıda 16 Nisan günü gerçekleştirilen Anayasa Değişikliği Referandumu, kıdem tazminatı ve taşeron sistemi gibi ülke ve çalışma hayatının önemli konuları hakkında değerlendirmeler yapıldı. TÜRK-İŞ olarak 16 Nisan 2017 günü yapılan Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumunun yüzde 85’e ulaşan bir katılımla barış içinde gerçekleşmiş olmasını olumlu buldukları kaydedilen toplantıda, “Şimdi artık ülkenin temel sorunlarına odaklanılması gerekmektedir. Referandumda tercihlerini ‘evet’ ya da ‘hayır’ olarak belirleyen vatandaşların iradelerine saygı duyulmalı, yürütülen kampanyalarda zaman zaman sergilenen üslup geride bırakılmalı, daha kucaklayıcı dil kullanılmalıdır” denildi.   
 

1 MAYIS’TA TANDOĞAN’DAYIZ

Yaklaşan 1 Mayıs ile ilgili TÜRK-İŞ’in programının  açıklandığı toplantıda şunlar kaydedildi:
“TÜRK-İŞ ekmek, barış, özgürlük mücadelesinin merkezinde 65 yıldan bu yana yer almış, ülke ve işçi sorunlarının tartışıldığı, çözüm yolu arandığı her platformda “Ankara’da TÜRK-İŞ vardır” güvencesini sağlayan sorumlu ve toplum nezdinde güvenilir bir kuruluş olmuştur. 2017 yılında “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” merkezi düzeyde Ankara’da kutlanacaktır. Tandoğan Meydanı’nda geniş bir katılımla gerçekleştirilecek mitingde işçi ve ülke sorunları -bir kez daha- dile getirilecek, taleplerimiz ortaya konulacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Konfederasyonumuz, diğer illerde de 1 Mayıs etkinliklerinde bulunacaktır.”
 

KIDEM TAZMİNATI  VE TAŞERONA ÇÖZÜM...

İşçilerin geleceğine ipotek koymayı amaçlayan tüm düzenlemelerin karşısında oldukları vurgulanan toplantıda, “Kıdem tazminatı konusunda TÜRK-İŞ Genel Kurulunda alınan kararın gereğini yerine getirmekte kararlıdır. İşçilerin kazanılmış haklarını gözetmeyen, dikkate almayan yaklaşımların iş barışını da, sosyal barışı da zedeleyeceğine işaret etmektedir” açıklamasında bulunuldu.
 
Çalışma hayatında hak kayıplarına en çok neden olan taşeron sistemi ile ilgili de değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, “TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, çalışma hayatının kanayan yarası olmaya devam eden taşeron ve geçici işçilik konusunda kalıcı çözümün bir an önce uygulanmasını talep etmektedir. İşçi olarak çalışanların sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi hakları korunarak düzenleme yapılması esas olmalıdır” denildi.