“Üzgünüz hesabınız kilitlendi” mesajı ile yüzlerce twitter hesabı çaldılar

“Üzgünüz hesabınız kilitlendi” mesajı ile yüzlerce twitter hesabı çaldılar
Eklenme Tarihi: 30.03.2017 15:40

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medyaları arasında yer alan Twitter’da son günlerde artan hesap çalma olayları kullanıcıları zor duruma düşürdü. Takip edilen kişilerin aracılığıyla atılan mesajlarda kendisini Twitter’ın Türkiye’deki temsilcisi olarak tanıtan kişi hesabın yeniden aktif edilebilmesi için paylaşılan link üzerinden giriş yapılması talebinde bulunuyor. Dolandırıcıların tuzağına düşerek link üzerinden hesabına giriş yapan kişiler korumalı hesaplarını tamamen kaybedebiliyor.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Twitter üzerinde son günlerde artan dolandırıcılık mesajlarına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar sosyal medya üzerinden atılan linklere karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor. Hesap özelliği, takip edilmeyen kişilerin “Direkt mesaj” paylaşımına açık olan kişiler “Üzgünüz hesabınız kilitlendi. Size özel oluşturulan bağlantıdan hesabınızı doğrulayınız" mesajları ile karşılaşıyor.

Bağlantıya tıklayan kişiler hesaplarını kurtarmak için giriş yaptıklarını düşünürken bilgilerini dolandırıcılarla paylaşmış oluyor. Peki bu durumla karşılaşmamak için neler yapılabilir?
 
İşte, aşama aşama direkt mesaj uygulamasını kapatmak için yapılması gerekenler…
 
Hesabınıza giriş yapın
 
Fotoğrafınızın bulunduğu alandan “Ayarlar” sekmesine tıklayın
 
Güvenlik ve gizlilik seçeneğini işaretleyin
 
Açılan sayfanın en altında bulunan “Direkt mesajları reddet” kutucuğuna tıklayın
 
“Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayarak hesabınızı koruma altına alın.
 
 Dolandırıcıların attığı mesajda bulunan linke tıklandığı takdirde kullanıcılara ait olan internet sitesi açılıyor. Kullanıcı bu link üzerinden hesabını kurtarmaya çalışırken hesap bilgileri de dolandırıcıların eline geçiyor.