3 bin 840 ilana 935 bin başvuru!

3 bin 840 ilana 935 bin başvuru!
Eklenme Tarihi: 21.04.2017 20:49

Online insan kaynakları platformu Kariyer.net, 15-22 Nisan Dünya Turizm Günü ve Haftası’nda turizm sektörüne ilişkin verileri açıkladı.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Verilere göre, turizm sektöründe iş arayan kişi sayısı 525 bin 754 olarak belirlendi. Turizm sektörüne ilişkin verilerle ilgili görüşlerini paylaşan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Turizm potansiyeli yüksek iller bazında yayınlanan ilanlar değerlendirildiğinde, 2017 ilk çeyrek rakamlarında hem yayınlanan ilanlar hem de yapılan başvurularda artışın başladığı görülüyor. Toplam ilan sayısında henüz geçen yılın ilk çeyrek rakamlarına ulaşılamasa da sektörde başlayan bu hareketlenmenin gelecek aylarda artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.
 

EN ÇOK RESEPSİYONİST ARANIYOR

İş ilanları incelendiğinde, turizm sektöründe en çok ilanın yayınlandığı pozisyonun yüzde 28.6 ile resepsiyonist ilanı olduğu görülüyor. Garson ilanlarının yüzde 19.3 ile ikinci sırada yer aldığı, Kat Hizmetleri Görevlisi ilanının ise yüzde 8.6 ile üçüncü sırada bulunduğu görüldü.  Üniversitelerin turizm bölümlerinden mezun olanların en çok hangi pozisyonlarda çalıştığı incelendiğinde ise resepsiyonist pozisyonunun yine yüzde 30.5 ile başı çektiği ve ikinci sırada ise yüzde 14.8 ile garson pozisyonunun yer aldığı ortaya çıktı.