Adnan Öksüz

Adnan Öksüz

11.01.2017 adnanoksuz@milligazete.com.tr @ RSS

Sesli Köşe Yazısı


45. yılında, 45 maddeyle Milli Gazete

Milli Gazete;
 
1) Özgürlükçüdür
 
2) Bağımsızlıkçıdır
 
3) Taraftır
 
4) Hak’tan yanadır
 
5) Batıla karşıdır 
 
6) İstikamettir
 
7) Kişilerle uğraşmaz
 
8) Uzlaşmacıdır
 
9) Ötekileştirmez
 
10) Ayrıştırmaz
 
11) Şiddete karşıdır
 
12) Sabırdan yanadır
 
13) Magazinden uzaktır
 
14) Davadır
 
15) Doğrucudur
 
16) Millidir
 
17) Yerlidir
 
18) Ağır sanayicidir
 
19) Kalkınmacıdır
 
20) Tavizsizdir
 
21) İstişareden yanadır
 
22) Nasihatçidir
 
23) İyilikten yanadır
 
24) Emperyalizme karşıdır
 
25) İstikrarlıdır
 
26) Eğilmezdir
 
27) Sahicidir
 
28) Yenilikçidir
 
29) Aynı anda gelenekçidir
 
30) Sadıktır
 
31) Ahlaka önem verir 
 
32) İslam’ı şiar edinir
 
33) Dindardır
 
34) Bir soylu çağrıdır
 
35) İşgallere karşıdır
 
36) Mukallit değildir
 
37) Temeli olandır
 
38) Mükemmeliyetçidir
 
39) Asildir
 
40) Gerçekçidir
 
41) Mazlumdan yanadır 
 
42) Ümmetin sesidir
 
43) Maneviyatçıdır
 
44) Milli Görüşçüdür
 
45) Erbakancıdır
 

YARIM ASIRLIK ÇINAR!

Yarın (12 Ocak) Milli Gazete’mizin kuruluş yıldönümü. 
Bu vesileyle Milli Gazete’nin ilk nüshasından söz etmek istiyorum. 
12 Ocak 1973 tarihli gazetenin ilk sayısını hepinizin merak ettiğini biliyorum.
 
* Milli Gazete’nin ilk sayısının manşeti ve haberin ayrıntıları şöyle; “YAHUDİ KONGRESİ. 2. Dünya Harbi’nden sonra ilk defa… Toplantı Londra’da yapılacak ve 4 gün devam edecek. Ortak Pazar ülkelerinde daha müessir bir politikanın bütün dünyada Yahudi inançlarına uygun hareket imkânları ile… Yahudilerin dini günü olan Cumartesi tatilinin bütün ülkelerde gerçekleştirilmesinin temel stratejisini tespit edecekler…”
 
* “Kongrenin düşündürdükleri; niçin Tel-Aviv’de değil, Londra’da? Batı dünyasında dini esasların tatbikini esas alan kongreler toplanabilmektedir. Bu kongrelerde özellikle Ortak Pazar kanalıyla olmak üzere bütün milletlerin iç politikalarında müessir olma imkanları araştırılmaktadır. Almanya’daki işçilerimize kesimini ve şeklini düşünmeden protein almak üzere et tavsiye edenleri düşündürücü bir kararlılıkla bütün dünyada mahdut sayıdaki Yahudi için kendi dini esaslarına uygun et kesimi mevzuu ehemmiyetle ele alınmaktadır. Hıristiyan dinine göre Pazar günün ehemmiyeti gibi, Yahudi dinine göre de Cumartesi’nin bütün ülkelerde tatil olmasının müşterek politikasına verilen ehemmiyet görülmektedir. Şimdilik görülebilen hususlar bunlardır. Kongre başladıktan sonra tamamı olmasa da görülebilecek kısımların artacağında şüphe yoktur.”
 
* Manşet haberle ilgili biraz daha ayrıntı vermek istiyorum; “Kongrede 20 ayrı ülkede yaşayan Yahudilerin temsilcileri yer alacak. Hitler devrinden bu yana ilk defa olarak 20 ayrı ülkede yaşayan Yahudilerin temsilcileri 13 ile 16 Ocak tarihleri arasında Londra’da toplanarak, Yahudi idealinin tahakkuku açısından takip edilmesi gereken ortak politikayı tespit edecekler ve alınan kararların Yahudilerin yaşamakta oldukları ülkelerde tatbik edilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.”
 
* Aynı sayfadan bir başka başlık; “Makine Mühendisleri Odası uçak sanayisine öncelik istiyor. Milli Uçak Sanayii’nin kurulmasında asla geç kalınmaması gerektiği belirtildi.”
 
* İlk nüshada Tevfik Paksu’nun “Katre” başlığı altında şu dörtlüğü dikkat çekiyor; “Öyle bir musibet çöktü ki üzerimize / Her çare dert katar şu derdimize / Demek ‘Mana’sızdır bunca emekler / Biz hemen dönelim benliğimize. 
 
* Milli Gazete’nin ilk sayısından son bir başlık daha; “İsrail Genelkurmay Başkanı David Salazar, bir askeri okuldaki diploma töreninde konuştu: Suriye halkı acı çekecektir.” Tel-Aviv mahreçli, Türk Haberler Ajansı’nın (THA) haberi.  

ERBAKAN HOCA’NIN İMAM-HATİP ISRARI

45. kuruluş yıldönümünü yâd ederken Milli Gazete’nin bir başka sayısıyla alakalı ayrıntıları da sunmak istiyorum…
Tarih, 26 Ocak 1974.
2. yıl ve Milli Gazete’mizin 372. sayısı.
Üst başlıkta şu cümle yer alıyor; “MSP ve CHP liderleri 109 madde üzerinde anlaştı.”
Manşet ise şöyle: “…Ve protokol imzalandı; *Mecburi Milli Ahlak Dersi Konuyor. *İmam-Hatip Okullarının orta kısımları açılıyor. *İmam-Hatip Okulları mezunları üniversitelerde diledikleri fakültelere doğrudan doğruya girebilecekler. *Vekil İmamlar meselesi halledilecek.” Haberin ayrıntılarına gelince; “Üç aydır devam etmekte olan hükümet bunalımını ortadan kaldıracak olan MSP-CHP koalisyonuna ilişkin protokol dün törenle imzalanmış, protokolün imzalanmasından sonra önce CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit daha sonra da MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan konuşmuşlardır. 
Saat 11’de başlayan protokolün imza töreni 40 dakika sürmüş ve Millet Meclisi Bütçe Plan Komisyonu odasında yapılan imza töreninde her iki partiye mensup parlamenterler, davetliler, yabancı basın mensupları ile televizyon kameramanları ile gazeteciler hazır bulunmuşlardır. 
Her iki parti Genel Başkanının heyecanlı oldukları görülen imza töreni, saat 11’de MSP Genel Başkanı ile MSP’li parlamenterlerin, CHP Grup odasına gidişi ile başladı.”
Erbakan Hoca’nın, şu değerlendirmesi de gazetenin 1. sayfasından okurlara sunuluyor; “Olağanüstü devir gerilerde kaldı. Milletimiz özlediği refaha kavuşacaktır. Yeryüzünün en şerefli tarihine sahip olan milletimiz, 14 Ekim 1973 seçimleriyle 12 Mart 1971’den bu yana memleketimizde hüküm süren olağanüstü devri geride bırakmış bulunmaktadır. Kitle partileri devrini kapatıp fikir partileri devrine geçişimizin başlangıcı olan 14 Ekim seçimleri milletimizin demokrasiye bağlılığını ortaya koymuştur…”
Şadan Memişoğlu’nun çizdiği karakalem Erbakan portresinin hemen altındaki şu satırlar da bu değerlendirmeyi tamamlar nitelikte: “NECMETTİN ERBAKAN: 14 Ekimden beri devam eden buhranın sona ermesinde yapıcı tutumuyla dikkatleri çeken MSP Genel Başkanı yeni hükümette Başbakan Yardımcısı olarak hizmet görecek…” Milli Gazete’nin bu sayısından da bazı başlıkları iletmek istiyorum; “Yeni yazı serimiz; teknoloji kavramları. Devlet Planlama Teşkilatı Müşaviri Yüksek Mühendis Yahya Oğuz’un kaleminden…”, “Ermeni zulmünü tel’in için Erzurum’da bir anıt dikilecek.”, “Faysal, Yahudi muhabiri yurda sokmadı.”
 
***
Son söz; nice hayırlı yıllara…
 

İLK BAŞYAZIDA NELER VARDI?

Gazetenin ilk sayısının başmakalesi, Hasan Aksay imzalı ve “Çıkarken” başlığını taşıyor. 
Birkaç cümle vermek istiyorum; 
 
* “Allah’ın sayısız nimetlerine şükreder; gazetemizin, Hakk’ı tutma, kötüyü menetme yolunda bulunmak üzere seçilmiş olan aziz milletimizin hizmetinde büyük nasiplere sahip olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.”
 
* “Milli Gazete, gemileri karadan yürüten, çağ kapayıp çağ açan, Hak davasının bayraktarı, asırlarca bütün insanlığa ışık tutmuş büyük milletimizin temel duyuş, görüş ve çağrısının sahibi fikir gazetesi olmak için çıkmaktadır.” 
 
* “Eğilmeden yürümek istiyoruz… İsteğimiz, bizi şerefli tarihimizde bütün insanlığa önder ve örnek yapan ve daima aynı gücü taşıyan Hak yolumuzda yürümektir. Gayretimiz, vazifemizi adaletle, sevgiyle ve en güzel sözle yapmaktır. İnanıyoruz, güçlüyüz. Tevfik yalnız Allah’tandır.”
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TÜM YAZILARI