Avukat Mustafa Yaman'ın tutuklanmasına tepki: Hükümet edenlere hükümetlik mi ediliyor?

Avukat Mustafa Yamanın tutuklanmasına tepki: Hükümet edenlere hükümetlik mi ediliyor?
Eklenme Tarihi: 12.07.2017 12:08

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İstanbul Şube Başkanı Avukat Mustafa Yaman’ın tutuklanmasına Saadet Partisi ve HUDER İstanbul Şubesi tepki gösterdi. Sosyal medyada ise #YamanÇelişki etiketiyle altında karara binlerce kişi tepki verdi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
İnternet Haber Merkezi 
Emre Gürbüz 
 
Geçtiğimiz Perşembe günü toplantıya katılmak için gittiği Saadet Partisi İstanbul İl Binası önünde gözaltına alınan Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İstanbul Şube Başkanı Avukat Mustafa Yaman’ın tutuklanmasına Saadet Partisi ve HUDER İstanbul Şubesi tepki gösterdi. Hakim karşısına çıkan Yaman, savunmasında "Şayet beni FETÖ kapsamında tutuklarsanız, bütün soruşturmalara şüphe düşürürsünüz" dedi. Karara tepki gösteren Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Halit Korkusuz, "FETÖ soruşturmalarında vicdanları zedeleyen ilk kırılma Kavurmacı'nın tahliyesi ikinci kırılma Avukat Mustafa Yaman'ın tutuklanmasıdır" ifadelerini kullandı.
 
Dün akşam saatlerinde savcılığın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği Mustafa Yaman, avukatlarının mahkemeye sunduğu deliller ve resmi adli bilişim uzmanlarının raporları işleme alınmadan tutuklandı.  30 yılı aşkın süredir Millî Görüş teşkilatlarının çeşitli kademelerinde görevlerde bulunan 28 Şubat darbesinde mağdurları savunan Avukat Mustafa Yaman’ın tutuklanması birçok çevrede rahatsızlık uyandırdı.
 

'İKNA OLUNDU ANCAK GEREKEN ADIMLAR ATILMADI'

 
Konuyla ilgili Çağlayan Adliyesi önünde toplanan Saadet Partisi karara tepki gösterenler arasında yer aldı. İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, “Gerekli makamlarla yapılan görüşmeler, bilgilendirmeler ve sunulan belgeler doğrultusunda iddia edilen suçun asla yerinde olmadığını, mutlaka bir yanlışlık olduğunu ve bu mağduriyetin bir an önce sonlandırılması gerektiğini ifade ettik. Olayın açıklığa kavuşturulması adına muhataplarımıza her konuda gerekli desteği verdik. Ancak ikna olunmasına rağmen hala olması gereken adımların atılmadığını üzülerek müşahede ediyoruz” dedi.
 


BU ÇAMUR BU CAMİAYA ASLA TUTMAZ

 
Bu kararı verenlerin hükümet edenlere hükümetlik mi ettiğini söyleyen Aydın, Mustafa Yaman’ın evi ve ofisinin belli olmasına rağmen haftada bir gün iki saat için geldiği Saadet Partisi İstanbul İl yönetimi toplantısı sonrası gözaltına alınmasının bir mesaj mı, mesaj ise bunun muhatabı kimdir diye sordu. Aydın,  Mustafa Bey’in şahsında Saadet Partisi’ni zan altında bırakmak gibi bir niyet varsa herkes bilmelidir ki, bu çamur bu camiaya asla tutmaz. Böyle bir art niyeti taşıyanlar da mutlaka bu yaptıklarının altında en kısa zamanda kalırlar. En sağından, en soluna kadar herkesin malum yapıyla hiçbir zaman iş tutmayan tek partinin biz olduğumuzu dile getirdiği bir ortamda, bu niyetle yapılan girişim ancak hadsizlik olur” ifadelerini kullandı.
 
HUDER İstanbul Şubesi imzalı yapılan açıklamada ise Mustafa Yaman’ın hayatının hiçbir döneminde FETÖ/PDY terör örgütü ile temas kurulmadığının altı çizildi. Yaman'ın bu husustaki miladının 17/25 Aralık olmadığı, meri hukuk ve islâm hukukuna göre hukukî ve cezaî sorumluluğunun başladığı an olduğu vurgulandı.
 

HUDER İstanbul Şubesi açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

 
"Hukukî Araştırmalar Derneği İstanbul Şubesi Başkanımız Av. Mustafa Yaman 06.07.2017 tarihinde Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu toplantısı sonrası il binası önünde kollukça FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır. Bugüne kadar adlî sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesine olanak sağlamak adına derneğimiz tarafından adlî sürece ilişkin bir açıklama yapılmamıştır. Ancak gelinen noktada HUDER İstanbul Şube Başkanımızın tutuklanması adlî sürece yönelik gösterdiğimiz hassasiyetin suiistimal edildiğini göstermektedir. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Av. Mustafa Yaman hayatının hiçbir döneminde FETÖ/PDY terör örgütü ve mensupları ile maddî ve manevî hiçbir temas kurmamıştır.
 
HUDER İstanbul Şube Başkanımız Av. Mustafa Yaman'ın bu husustaki miladı 17/25 Aralık 2013 tarihi değil, meri hukuk ve İslâm Hukukuna göre hukukî ve cezaî sorumluluğunun başladığı andır. Av. Mustafa Yaman FETÖ'den beridir. Av. Mustafa Yaman Millî Görüşçüdür. Gençlik yıllarından itibaren Millî Görüşçü Kuruluşlar ve Organizasyonlarında (MİLKO) aktif olarak görev yapmıştır. Halen de MİLKO teşkilatlarında aktif olarak görev yapmaktadır.  Bu duruma bizler şahidiz. Bizlerin şahit olduğu gibi yasama-yürütme ve yargı erklerinde görev yapan ve Av. Mustafa Yaman 'ı tanıyan kişiler de şahittir. Av. Mustafa Yaman, 28 Şubat'ın o melun atmosferinde herkes bir köşeye sinerken 28 Şubat mağdurlarının hukuk mücadelelerinde yanlarında yer almıştır.
 
Av. Mustafa Yaman, İslami camianın sembol isimlerinden Akıncılar Derneği kurucusu ve başkanı şehit Metin Yüksel için bestelenen marşın söz yazarı olacak kadar İslâmî camianın içerisindedir. Av. Mustafa Yaman’ın gençlik yıllarından bugüne kadar aktif olarak görev yaptığı tüm MİLKO kuruluşlarından alınan referans yazıları, bilgi ve belgeler dosyaya sunulmasına rağmen hakkında tutuklama kararı verilmesi yürütülen adlî sürece ilişkin çeşitli soruları akıllara getirmektedir. Hain darbe girişiminin yıl dönümünde birileri tarafından FETÖ ile mücadele süreci baltalamaya mı çalışılmaktadır? Yürütülen soruşturmalar birileri tarafından sulandırılmaya mı çalışılmaktadır? Süreç cadı avına mı dönüştürülmektedir? FETÖ ile mücadele kılıfı adı altında siyasî baskı mı yapılmaktadır? Birileri tarafından devletin enstrümanları ve süreçle mücadeledeki kararlılığı suiistimal edilerek İslâmî oluşumlar üzerinde oyun mu oynanmaktadır? Sonuç olarak Millî Görüş Lideri Rahmetli Erbakan Hocamızın dediği gibi "Millî Görüşçüleri ayakta tutan maruz kaldıkları her türlü haksızlığa rağmen, mücadele yolundan alıkoyamayan hesap gününe olan imanları ve ilahi adalete olan güvenleridir." Yasin Hatipoğlu başkanımızın su mısraları ile açıklamamıza son veriyoruz:
 
Haps ettiğin bir bak hele meydanlara sığmaz
Zulm etmediği düstur edişin; böylesi, izanlara sığmaz
İz’ansıza hürriyeti tarif edemem, ülfeti yoktur,
Beynimdeki efkârımı hapset, zindanlara sığmaz!"
 

Kaynak: www.milligazete.com.tr