Bu bizim türkümüz!

Bu bizim türkümüz!
Eklenme Tarihi: 16.04.2017 00:24

Şiirleriyle acının ve vebalin yükünü omuzlamaya çabalayan Emre Miyasoğlu’nun çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri “Bir Yetim Türküsü” adıyla Temmuz Kitap tarafından bir araya getirilerek yayınlandı.

eposta yazdır zoom+ zoom-
“Kayboldu seninle Babil'den Kartaca'ya tüm şehirler
 
Cengiz geri geldi baba, yanıyor kitaplığın
 
Küllerinden kan damlıyor Bağdat'ın.
 
Buda'nın gözünden Arakan akıyor
 
Kudüs, Şam, Kabil, Kahire ölümüne karanlık.
 
Kumarbaz Akdeniz verdiği her umudu misliyle alıyor
 
İntikam alıyor Buhtunnasır, tarihin çocuklarından.”
 
Şiirleriyle acının ve vebalin yükünü omuzlamaya çabalayan Emre Miyasoğlu’nun çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri “Bir Yetim Türküsü” adıyla Temmuz Kitap tarafından bir araya getirilerek yayınlandı. Şairin önemli kültür adamı ve edebiyatçı babası merhum Mustafa Miyasoğlu’na ithaf ettiği kitabın ismi de yine kendisi için yazdığı şiirin adı.
 
“Elimde keskin bir kalem bıraktın, baba / Ve boynumda bir vebal / Sen diye sarılmışım bir alev topuna / Öpe öpe sönsün umuyorum bu dünya” diyen şairin şiirlerinde hüzünlü bir haysiyet duygusu ağır basıyor. 
 

BİR TEFSİR ŞİİRİ “NECCAAR!”

 
“Putlar inananların içinde
 
Bin bir marifet gösteriyor
 
Neccaar!
 
Başını alıp gidesim var
 
Dağ dağ aşıp kavimsiz bir yerde
 
O güzel başın içine giresim var.”
 
 

BU DÜNYAYA SESSİZ KALANLARA...

 
Habib-i Neccar’a, darbeci Sisi yönetiminin şehit ettiği Esma Biltaci’ye, terörist İsrail askerlerinin ailesini yakarak şehit ettikleri Ahmet Devabişe’ye, Filistin’in kahraman kızlarına, yok edilen Halep’e, mültecilere ve onları iltica etmeye zorlayanlara, oturduğu koltuklarda hak yiyen zavallılara, bu dünyaya sessiz kalanlara, ahlâksız şairlere, suçlarından saklanmaya çalışan kadın ve erkeklere ve ruhsuz kentlere yazdığı şiirlerle duyarlı bir şair nefesine sahip Miyasoğlu.
 
32 şiirin yer aldığı kitapta “Nazire-i Şuarâ”, şairin kendine yakın bulduğu önemli pek çok şairimize bir nazire şeklinde. Niyazi Mısrî, Sezai Karakoç, Salih Baba, Fuzuli, Yunus Emre, Mevlânâ, Karacaoğlan, Necip Fazıl, Bâki, Âşık Veysel, Yahya Kemal, Cahit Zarifoğlu ve Mustafa Miyasoğlu’na göndermelerin yer aldığı şiir kendine has üslubuyla çok farklı bir konumda.
 
Kitapta elbette İki Cihan ServeriResûl-i Ekrem Muhammed Mustafa (sav)’ya yazılan “Naat” da içeriği bakımından kitabın şah şiiri. İlk şiir kitabı “Bir Yetim Türküsü” ile şiir dünyamıza güçlü bir nefes katan Emre Miyasoğlu şiirin zorlu ve güzel yolunda emin adımlarla yürümeye devam ediyor.
 
“Bir Yetim Türküsü”, Emre Miyasoğlu, Temmuz Kitap, 80 s.