Cezayir'in ahı Fransa'yı kavuruyor

Cezayirin ahı Fransayı kavuruyor
Eklenme Tarihi: 17.02.2017 11:16

Fransa Cumhurbaşkanı adaylarından Emmanuel Macron ülkesinin tarihinde kara bir leke olarak duran Cezayir'i ziyaret etti. Sömürgeciliğin Fransa tarihinin bir parçası olduğunu belirten Macron insanlığa karşı suç olarak nitelediği sömürgecilik için Fransa’nın “özür dilemesi” gerektiğini söyledi.Macron'un bu vicdanlı çağrısına insanlık düşmanlarının tepkisi gecikmedi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
İnternet Haber Merkezi
 
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir süre kala Cezayir tartışmaları yaşanıyor. Fransa'nın bağımsız cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron 20.yüzyılın başlarında Fransa'nın işgaliyle birlikte çok büyük katliamların yaşandığı Cezayir'deydi. Ziyaret esnasında Macron, ülkesinde çok tartışılacak ifadeler kullandı. Fransızlara vicdan çağrısı yapan Macron şu sözlerle ülkesinin Cezayir'den ve sömürdüğü bütün ülkelerden özür dilemesi gerektiğine dikkat çekti:
 
-  Sömürgecilik insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Barbarlık olarak tanımladığım sömürgeciliği her zaman kınadım.
-  Fransa sömürgeci tarihi ile yüzleşmeli
- Fransa'nın insanlığa karşı suç içeren bu eylemler için özür dilemesi gerekiyor.
- Sömürgecilik insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Barbarlık olarak tanımladığım sömürgeciliği her zaman kınadım
 

RAKİPLERİ MACRON'U HEDEFE KOYDU

 
Afrika halkları üzerine kabus gibi çöken Fransa'ya vicdan çağrısı yapan Macron’a ilk tepkiler cumhurbaşkanlığı secimlerindeki rakiplerinden geldi. 
 
Merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon absürt ifadelerle Fransa'nın katliamlarını savundu.
 
Fillon, BFM televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Tarihimize karşı bir nefret ve sürekli pişmanlık hali bir cumhurbaşkanı adayı için yakışıksız bir durum. Hala acıları süren tarihin yaralarını tekrar açmak vakur bir durum değil.“ dedi.
 

KATİL FRANSA YOLLAR HASTANELER YAPMIŞ!

 
Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Başkan Yardımcısı Florian Philippot, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, “Yollar, hastaneler yapan Fransa’nın dili ve kültürü, insanlığa karşı nasıl suç oluyor? Sürekli pişmanlık durumundan çıkın Sayın Macron” diyerek, kendince tepki gösterdi
 
Yine aşırı sağcı senatör David Rachline ise BFM kanalına yaptığı açıklamada, “Macron, sömürgecilik tartışması ile ülkede birlik ve bütünlüğü sağlayamaz.“ dedi.
 

ESKİ EKONOMİ BAKANI MACRON 

 
Sosyalist hükümet döneminde Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Macron, bağımsız aday olarak merkez oyları hedefleyerek seçim yarışına girmişti.
 
Son anketler, Macron’un ilk turu ikinci sırada bitirip, ikinci turda ise aşarı sağcı Marine Le Pen karşısında yarışı kazanma şansının oldukça fazla olduğunu ortaya koyuyor.

FRANSA'NIN KİRLİ  ve KANLI CEZAYİR İŞGALİ

 
Fransa 1830-1962 yıllarındaki sömürge döneminde Cezayirlilere yönelik büyük katliamlar gerçekleştirdi ve Fransız işgalinde yüz binlerce kişi ise tehcir edildi.
 
Cezayir, Fransa'ya bu suçları kabul edip mağdurlar için tazminat ödemesi çağrısında bulunurken, insanlık düşmanı Fransa ise eski defterleri kapatıp geleceğe bakmak gerektiğini savunuyor.
 
Cezayir, 8 yıllık bir savaşın ardından 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştu.
 
Fransa, şu ana kadar devlet olarak sömürgeci politikaları yüzünden Cezayir’den resmen özür dilemedi.