haderdetay hedef masthead

Çocuklara eğlenceli tedavi

Çocuklara eğlenceli tedavi
Eklenme Tarihi: 12.12.2016 02:15

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde hizmet veren Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören çocuk hastaların hastane fobisini azaltmak, psikolojisini desteklemek ve hastalığı eğlenceli şekilde atlatmasını sağlamak amacıyla hem özel alanlarda, hem de odalarda uzmanlar eşliğinde çocuk oyunları ve aktiviteler yapılıyor.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Çocuk Servisi’nde tedavi gören çocuk hastaların hastane fobisini azaltmak, sıkılmalarını önlemek, psikolojisini desteklemek ve hastalıktan dolayı çektikleri acı ve sıkıntılardan uzaklaştırmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Serviste kurulan oyun alanında çocuklar kaydıraktan kayıyor, oyunlar oynuyor ve resimle el işi aktiviteleri yapıyor. Uzman kontrolünde yapılan aktivitelerde çocukların tedavi süresince iyi zaman geçirmesi hedefleniyor.
 

Etkinlikler düzenleniyor

Hastane çocuk gelişimi uzmanları İlkay Kocaakça ile Sibel Mercanoğlu’nun denetiminde gerçekleşen aktivitelerde, yatarak tedavi gören çocuk hastalar ise her gün odalarında ziyaret edilerek sanat çalışması, yararlı düşünceleri geliştirici çalışmalar, boyama ve el işi etkinlikleri yapılarak gelişimine katkı sağlanması ve hastalığı eğlenceli şekilde atlatması hedefleniyor. Ayrıca uzmanlar tedavi süresince aile bilgilendirme, psikolojik danışmanlarla çocuk görüşmesi ve test çalışma hizmetleri de veriyor.
 

Amaç gülümsetmek

Çocuk gelişimi uzmanı İlkay Kocaakça, çocuk hastaların yetişkinlerden daha çok ilgi beklediğini belirtirken, tedavi sürecinin daha sancılı geçtiğini söyledi. Çocuk hastaların psikolojik durumunun daha narin olduğunu vurgulayan Kocaakça şöyle konuştu: “Hastanemizde 9 yıldır çalışıyorum. Çocuk gelişimi konusunda hizmet veriyoruz. Burada yaptığımız hizmetler çocuk polikliniğinde ve çocuk servisinde olmak üzere ikiye ayrılıyor. Çocuk servisinde yaptığımız hizmetler, öncelikle çocuklarımızın hastane fobisini azaltmaya yönelik çalışmalar. Buraya kaygıyla gelen, yatarak tedavi gören çocuklarımızın psikososyal gelişimini desteklemekle birlikte, bu fobiyi azaltıcı etkinlikler yapıyoruz. Ağırlıkla yatak başında yapboz, boyama, kitap okuma gibi çalışmalar yapıyoruz. Bunun dışında oyun alanımızda sanat çalışmaları yapıyoruz. Amacımız çocuklarımızın buradan biraz gülümseyerek ayrılması.”