Daha çok ihraç edip daha az kazandık

Daha çok ihraç edip daha az kazandık
Eklenme Tarihi: 12.01.2017 02:24

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ihracatta miktar bazında yüzde 10 artış yaşanırken; değer bazında yüzde 0.6 azalma gerçekleşti.

eposta yazdır zoom+ zoom-
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) Dış Ticaret Endeksleri raporunu yayımladı. Buna göre, TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, ihracat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.6 azaldı. İthalat birim değer endeksi de Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.3 düştü. 
 
İhracat miktar endeksi aynı ay yüzde 10.1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, “gıda, içecek ve tütün”de yüzde 6.5, “hammaddeler”de (yakıt hariç) yüzde 29.1 ve “imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayi”nde yüzde 7.7 artarken, “yakıtlar”da yüzde 36.4 azalma kaydetti.
 
İthalat miktar endeksi de Kasım’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, “gıda, içecek ve tütün”de yüzde 9.6, “hammaddeler”de (yakıt hariç) yüzde 12, “yakıtlar”da yüzde 6.6 ve “imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayi”nde yüzde 8.2 artış gösterdi.