Ekmeklerini 1000 derece ateşten çıkarıyorlar

Ekmeklerini 1000 derece ateşten çıkarıyorlar
Eklenme Tarihi: 27.06.2016 11:29

Balıkesir'de haddehane işçileri bin derecede yanan ocaktan ekmeklerini çıkartıyor. Demirin ısıtılıp şekillendirilmesi sonucu imal edilen ferforje demirlerin üretildiği işyerinde sıcaklık 80 dereceleri bulurken, işçiler yaz sıcaklarının kendilerini etkilemediğini söyledi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Türkiye yi kasıp kavuran çöl sıcaklarının yaşandığı bugünlerde Balıkesir de haddehane işçileri 80 dereceyi bulan işyerinde ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Ferforje demirlerin üretildiği işyerinde sıcaklığı bin dereceyi bulan ocak karşısında ter döken işçiler, hava sıcaklarından fazla etkilenmedikleri görüşünde birleşiyor. Alev topunu andıran demir parçaları ile çalışan işçilerin bulunduğu alanda sıcaklık 80 derecelere ulaşırken, işçilerin ter döktüğü alanlarda dev vantilatörler ortamı soğutmaya çalışıyor.
 
VALLAHİ ÇOK SICAK
 
10 yıldır haddehanede çalışan işçi Halil Çıta görev yaptıkları ortamı Vallahi çok sıcak cümlesi ile özetledi. Çıta, "Ekmek parası yapacak bir şey yok. Dışarıda hava 36 derece, burası 70-80 derece arasında. Günde 15 kilo civarında su içmen lazım. 10 senedir buradayım, alıştık artık" dedi.
 
İşyeri sahibi Ayhan Atahan ise dışarıda sıcakların 40 dereceye yaklaştığını, demirin işlendiği ocağın ise bin derece sıcaklık ürettiğini söyledi. Atahan, "Çalışanlar 80 derecelik bir ortamda çalışıyor. Bizim sektörde kaliteli personel bulmak çok zor. İşçilerimizin yaş ortalaması emekli düzeyinde. Bu sektörde eleman yetişmiyor. Eleman bulmakta oldukça zorlanıyoruz" diye konuştu.