Zeki Ceyhan

Zeki Ceyhan

12.01.2017 zekiceyhan@milligazete.com.tr @ RSS

Sesli Köşe Yazısı


Hâlâ dost ve müttefik mi?

ABD’nin açık seçik sürdürdüğü “Türkiye’nin hasımlarını” koruma ve kollama politikalarına rağmen yöneticilerimizin dilinden ABD’den söz ederken hala “dost ve müttefik” sözcükleri düşmüyor. Yahu bu nasıl dostluk, bu nasıl müttefiklik?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin FETÖ’den aranan bir kişiyi rektör koltuğuna oturtması karşısında, “Dost demeye dilim varmıyor” dedikten sonra, “Müttefik ülkenin haline üzüldüğünü” ifade ediyor.
 
Türkiye’nin hasımları kim? FETÖ’cüler ve PKK’lılar değil mi? ABD’nin Türkiye’nin bu hasımlarına karşı tavrı ne? “Koruyup kollamak” ya da “kol kanat germekten” başka bir şey yapıyorlar mı? Türkiye’nin “FETÖ suçlusu” ilan ettiği bir kişinin elinden tutulup “rektör koltuğuna” oturtulması başka nasıl izah edilebilir? Yakında FETÖ örgütünün lideri Gülen’i de “böyle bir makama” oturturlarsa hiç şaşmayın! Mesela “dinler arası diyalog üniversitesi” diye dandik bir üniversite kurup onun başına geçirirlerse bizim açımızdan asla sürpriz olmaz!
 
PKK yandaşları, “Amerika bize silah veriyor” deyip gezerken onlar “PKK’ya silah vermediklerini” söyleyerek Türkiye’yi “avutmaya” çalışıyor.
Başbakan Binali Yıldırım istediği kadar “yemezler” desin dursun! Adamlar “bildiklerini okumaya” devam ediyorlar.
Ama sorun “onlarda” değil. Sorun bizimkilerin adeta saflığa varan aşırı iyimserliklerinde.
 
Hatırlarsanız ellerinde dosyalar ile Amerika’ya giderken Gülen’in iade edileceğinden nasıl da emin görünüyorlardı.
“Dosyaları verince” Gülen’i “teslim alıp gelecek” gibi bir halleri vardı ama verdikleri dosyalar ilgili makamlara iletilmemiş bile.
Şimdi de “benzer bir iyimserlik” içindeler. Trump yönetimi iş başına gelince “hataların sürdürülmeyeceğini” sanıyorlar. Yani hâlâ Amerika’da “yönetimlerin değişmesi” ile “hiçbir şeyin değişmeyeceğini” idrak edebilmiş değiller.
Ve hâlâ “dostluktan müttefiklikten” söz edebiliyorlar!
 
Bu kardeşlerimize ufacık bir tavsiyemiz var: Dilinizin varmadığı şeyleri söylemeye kendinizi zorlamayın!
“Dost ve müttefik” gibi sözcükleri de lügatinizden çıkarın!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TÜM YAZILARI