Hukukçulardan tepki: 'Mustafa Yaman'ın tutuklanmasıyla FETÖ ile mücadele zarar gördü'

Hukukçulardan tepki: Mustafa Yamanın tutuklanmasıyla FETÖ ile mücadele zarar gördü
Eklenme Tarihi: 17.07.2017 15:12

Hukukî Araştırmalar Derneği (HUDER) İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Mustafa Yaman’ın telefonunda Bylock olmadığına dair bilirkişi raporunun dikkate alınmadan tutuklanması HUDER İstanbul yönetimi tarafından Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklamasıyla protesto edildi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Emre Gürbüz  / Millî Gazete
 
İki hafta önce Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu toplantısı sonrası il binası çıkışında apar topar gözaltına alınıp çıkarılan nöbetçi mahkemece tutuklanan Avukat Mustafa Yaman’ın tutuklanmasıyla beraber başlayan tepkiler dinmiyor. Hukuki Araştırmalar Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinde de bulunan Mustafa Yaman’ın tutuklanmasına tepki gösteren HUDER İstanbul yönetiminden oluşan avukatlar Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamayla kararı protesto etti. Protestoya destek verenler arasında Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı yer aldı. 
 

BU YAPIYA ÇEŞİTLİ DÖNEMLERDE DESTEK VERENLERİN BİR KISMININ DIŞARIDA OLMASI ÇOK YAMAN BİR ÇELİŞKİ

 
HUDER İstanbul adına konuşan Şube Başkan Yardımcısı Avukat Fatih Erbican, Mustafa Yaman’ın tutuklamasının geçmişine, mücadelesine, sevenlerine yapılabilecek en büyük hakaret olduğunu söyledi. “Adaletin olmadığı yerde zulmün ve haksızlığın var olacağı iyi bilinmelidir. Derhal bu adli hatadan dönülmelidir” diyen Erbican, “Mustafa Yaman’ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmış olması, bu yapıya çeşitli dönemlerde destek verenlerin bir kısmının dışarıda olması çok yaman bir çelişki oluşturmaktadır. Bu durumun devam etmesi, toplumda çok büyük bir travma oluşturacak, adalete olan güven hiç olmadığı kadar büyük yara alacak, en önemlisi de FETÖ ile yapılan mücadele zarar görecektir. Devletlerin görevi, vatandaşlarını korumaktır, adalete olan güveni sağlamaktır. Suçu, suçluyu, masumu ayırmak için azami gayret göstermektir. Bu hususlar toplumun, devletine, hukukuna ve yargısına olan güveninin zedelenmemesi açısından fevkalade önemlidir” dedi.

Avukat Fatih Erbican
 

' MUSTAFA YAMAN, SORUMLULUK MAKAMINDA BULUNANLARI UYARMIŞTIR'

 
Adaletin hava gibi, su gibi bir ihtiyaç olduğunu, geç gelen adaletin de adalete en büyük darbe vuracağını belirten Erbican açıklamasında şunları kaydetti: 

“Mustafa Yaman için FETÖ kapsamında tutuklanmak katlanılacak ve tahammül edilecek bir durum değildir. Avukat Mustafa Yaman Bakırköy İmam Hatip Lisesi’ni ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş, hayatı İstanbul’da geçmiş, çocukluğundan bu güne istikameti hep aynı çizgide ve net olmuştur. Hayatının her aşamasında toplumsal sorumluluklar üstlenmiş, sosyal ve siyasal çalışmalar içerisinde hakkı üstün tutmuş,  hak ve adaletten yana tavır almıştır. Kendisini yakından tanıyan birlerce kişi, Avukat Mustafa Yaman için FETÖ ve yandaşlarının bırakın içinde olmasını, yanından geçmediğine, tam aksine onlarla mücadele ettiğine şehadet etmektedir. Avukat Mustafa Yaman, çocukluğundan beri yerli ve milli bir duruşu benimsemiş, Milli Görüş teşkilatlarında görev almış, emperyal emeller besleyen ve kökü dışarıda olan şer odaklarının milletimize zarar verdiğini her zaman belirtmiş ve sorumluluk makamında bulunanları uyarmıştır. -Milli Gazete'den çalıntı haber-
 

'MAHKEMEYE RAPOR İBRAZ EDİLMESİNE RAĞMEN TUTUKLANMIŞTIR'

 
Avukat Mustafa Yaman inançlı anadolu insanın mücadeleci yüzü ve temsilcisi  olmuş,  her daim haksızlıkların karşısında durmuştur. Mustafa Yaman’nın hayatının hiçbir döneminde bu yapı ile asla yolu kesişmemiş, malum yapı hakkındaki görüşü her zaman menfi olmuştur. Hayatını bu yapılar ve bu yapıları kullanan dünya fitne teşkilatlarıyla mücadele etmekle geçirmiştir. Avukat Mustafa Yaman’ın tüm hayatı ve mücadelesi, kendisinin FETÖ yapısıyla bir ilişkisi ve iltisakı olmadığına en büyük delildir. Kendisini tanıyan herkes bunun en büyük şahididir. Tüm bunlara rağmen, FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, avukatlarına hiçbir delil gösterilmeden tutuklanmaya sevk edilmiş ve Sulh Ceza Hâkimliğince, tutuklamayı gerektirici hiçbir neden olmamasına, soruşturma dosyasına Adli Bilişim Uzmanından alınan rapor ibraz edilmesine ve kendisinin avukat olarak hergün adliyelerde bulunuyor olmasına rağmen  tutuklanmıştır. Bütün bu yanlışlıklara rağmen ülkemizin bir hukuk devleti olduğuna, hukuk normlarına ve vicdanlarının sesine göre hareket eden, karar veren, âdil, hâkim ve savcılarımızın var olduğuna inanmak istiyoruz. Hukuka aykırı ve hiçbir somut delile dayanmayan, savcılık tarafından yapılacak araştırmaların ayları bulabileceği bu soruşturmada,  tutuklama tedbirinin derhal kaldırılması ve sayın Avukat Mustafa Yaman’ın etkin ve hızlı  bir soruşturma neticesinde suçsuzluğunun tespiti ile vicdanları yaralayan bu adli hatadan derhal dönülmeli, başta adalet camiamız olmak üzere  milletimizin fitne ve fesada kurban edilmesinin önüne geçilmelidir. -Milli Gazete'den çalıntı haber-
 
Hukuki Araştırmalar Derneği olarak, 6 Temmuz’da yapılan gözaltı işleminden bugüne kadar geçen sürede edindiğimiz bilgi, belge ve görüşmelerde büyük bir adli hatanın yapıldığını üzülerek görmekteyiz. Bu hatanın düzeltilmesi için HUDER İstanbul Şube Başkanımız Avukat Mustafa Yaman ve HUDER yönetimi olarak hak ve hukukun yanında olduğumuzu belirterek, başta savcılık ve adli birimler olmak üzere tüm yetkili kurumlara elimizden gelen bütün yardımı yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek  isteriz. Avukat Mustafa Yaman’ın, bu ithamla suçlanacak toplumdaki en son kişilerden biri olduğunu bir kez daha ifade eder, bu sıkıntılı süreçte destek olan, ilgi gösteren ve yanında olan  tüm meslektaşlarımıza teşekkür eder, değerli kamuoyuna saygı ile duyururuz.”
 
Kaynak: www.milligazete.com.tr