Mozaik onlar için hem hobi hem de kazanç kapısı

Mozaik onlar için hem hobi hem de kazanç kapısı
Eklenme Tarihi: 04.06.2017 00:17

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Sanat Tasarım Bölümü vitray kursu öğrencileri, yaptıkları mozaik eserleri ile hobilerini kazanca çeviriyor.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde seramik, mozaik, vitray alanında eğitim alan kursiyerler, hobi olarak yaptıkları eserlerle emeklerini kazanca çevirme imkanı buluyorlar. Kursiyerler, ortalama 1 senede tamamladıkları mozaik, seramik, vitray eserleri satarak aile bütçelerine de katkıda bulunuyorlar.
 
Kursiyerlerden YadigarGüzelcan, “Emekli olduktan sonra arayışa düştüm ve kursları araştırdım. Olgunlaşma Enstitüsünde mozaik kursları ilgimi çekti. Seramiğe vakit ayırdım. 1 senede tek eser çıkarabildim. Mozaik sanatı ile kızımı ve kedisini yaptım. Önceleri camları kesmekte zorlandım. Bir süre sonra alıştım, zevk almaya başladım. Evde oturan arkadaşlarımızı davet ediyoruz. Mozaik sanatı ile uğraşırken kafamız tamamen boşalıyor. Sadece ona odaklanıp güzel bir şey yapacağım düşüncesi ile uğraşıyorsunuz. Bir uğraşım olduğu için evde eşime, çocuklarıma da çatmıyorum” diye konuştu.
 
Olgunlaşma Enstitüsünde resim öğretmeni olarak görev yapan Mehmet Hilmi Ulusoy ise, “Sanatsal mozaik adı altında açtığımız kursta öğrencilerimiz hafta içi ve hafta sonu istekleri doğrultusunda haftada bir gün gelerek kurslara devam etmektedirler. 2 sene süren bir kurs. Renkli taşlardan, renkli camlardan mevcut aletler ile kesip, parçalayarak kompozisyon doğrultusunda işliyorlar. Sert zemin üzerine işliyorlar. Öğrencilerim gayretli çalışıyorlar. Öğrenciler çok istekli, teneffüs, yemek saatlerinde kalkıp yemeğe bile gitmiyorlar” şeklinde konuştu.