Mukaddesat işgal altında

Mukaddesat işgal altında
Eklenme Tarihi: 16.07.2017 20:15

Kudüs Vakıflar İdaresi: Mescid-i Aksa kontrolümüzde değil

eposta yazdır zoom+ zoom-
Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs’teki “İslami Vakıflar İdaresi”, Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların ardından kutsal mabet üzerinde herhangi bir kontrollerinin olmadığını duyurdu. Vakıf yetkilileri, “Mescid-i Aksa’da önemli tarihi eser ve belgeler var. İsrail hükümeti bütün bunların güvenliğinden sorumludur.” ifadelerini kullandı. Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Selheb: “İsrail polisi Mescid-i Aksa’daki görevlilerin çoğunu gözaltına aldı ve sadece bazılarını bıraktı. İslami Vakıflar İdaresi’nin Mescid-i Aksa’da hiçbir şekilde kontrolü yok. “Mukaddesat polis tarafından ihlal ediliyor, içerideki eşyalar kırılıyor ve birbirine katılıyor” 
 
Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs’teki “İslami Vakıflar İdaresi”, Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların ardından kutsal mabet üzerinde herhangi bir kontrollerinin olmadığını duyurdu. Mescid-i Aksa’nın yönetiminden sorumlu Kudüs İslami Vakıflar İdaresi yetkilileri Kudüs’te düzenlediği basın toplantısında, kutsal mabette yaşanan olayın ardından İsrail polisinin kapıları kapatmasıyla Mescid-i Aksa üzerinde herhangi bir kontrollerinin kalmadığını belirtti.  Vakıf yetkilileri, “Mescid-i Aksa’da önemli tarihi eser ve belgeler var. İsrail hükümeti bütün bunların güvenliğinden sorumludur.” ifadelerini kullandı.
 
Daha sonra Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb yaptığı konuşmada, “İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki görevlilerin çoğunu gözaltına aldı ve sadece bazılarını bıraktı. İslami Vakıflar İdaresi’nin Mescid-i Aksa’da hiçbir şekilde kontrolü yok. Mukaddesat polis tarafından ihlal ediliyor, içerideki eşyalar kırılıyor ve birbirine katılıyor.” dedi.  Kudüs ve Filistin Müftüsü Muhammed Hüseyin ise, “Böylece dünden bu yana Mescid-i Aksa’da olup biten durum tamamen İsrail işgal gücünün sorumluluğundadır. Mescid-i Aksa Vakfı İdaresi görevini sürdürmekten men edildi.” diye konuştu.
 
Hüseyin şöyle konuştu:  “Vakıf İdaresi Mescid-i Aksa’da bulunsun ya da bulunmasın bu bir şeyi değiştirmez, Mescid-i Aksa Müslümanlarındır ve işgal gücünün Mescid-i Aksa’nın içerisini birbirine katması doğru değildir.” Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de “Mescid-i Aksa’nın 1967’deki tarihi durumunun muhafaza edilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı. 
 

Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal dedektörler kurdu

İsrail polisi üç gündür ibadete kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal dedektörleri kurdu. 
İsrail polisi tarafından kapalı tutulan Harem-i Şerif’in dün öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak açılacağının açıklamasının ardından kapılara metal arama dedektörleri yerleştirildi.  İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.
 
Kudüs’te İsrail polisi ile Filistinliler arasında Mescid-i Aksa’nın kapalı tutması nedeniyle gerginlik yaşandığı bildirildi. Alınan bilgiye göre, İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Kudüs’ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesine girmeye çalışan Filistinlilere saldırdı. Filistinliler arasında bastonla yürüyen iki yaşlı kadının da bulunduğu görüldü. Yaşanan arbede neticesinde Filistinlilerden gözaltına alınan ya da yaralanan olmadı.