haderdetay hedef masthead

Uzlaşmada bağış yapıp hapisten kurtuluyorlar

Uzlaşmada bağış yapıp hapisten kurtuluyorlar
Eklenme Tarihi: 09.11.2016 12:34

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu yıl yaygınlaştırılan basit suçlarda mahkemeye gitmeden uzlaşma uygulamasında son 10 ayda 170 dosyada şüpheliler ile şikayetçiler uzlaştırıldı.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Bu uzlaşma sonucu suçlanan şüphelilerden kimi diş yaptırarak, kimi Sevgi Evleri'ne oyuncak, halı bağışlayarak, kimi ise kitap ve giysi yardımı yaparak 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktan kurtuldu.
 
Ceza adalet sistemini, cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürüp, mağdurun haklarının korunması sağlanırken, suç faiellerinin de topluma kazandırılmasını amaçlayan uzlaşma kurumu bünyesinde kurulan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu'da bu yıl 156 uzlaştırmacı görevlendirildi. Uzlaştırmacılar tarafından yılın ilk 10 ayında 'Hakaret', 'Tehdit', 'Yaralama', 'Kişinin huzur ve sükununu bozma', 'Taksirle yaralanma' gibi 170 dosyada anlaşmazlıklar çözüldü. 
 

BAĞIŞLARLA CEZALARDAN KURTULDULAR

 
Uzlaştırılan dosyalarda şikayetçi tarafın isteği üzerine yaptıkları bağışlarla davalı taraflar cezadan kurtuldu. Bu kapsamda çözülen bazı dosyalarda şikayetçi tarafların isteği üzerine şüpheliler tarafından Sevgi Evleri'ne halı, giysi, battaniye gibi yardımların yanı sıra, okul kütüphanelerine de çok sayıda kitap yardımları yapıldı. Ayrıca, bazı eğitim vakıflarına para yardımı yapılırken çocuklara oyuncaklar verildi.
 
5271 sayılı yasanın 253. maddesine dayanılarak başlatılan uygulamada, Adana nüfus oranına göre en çok uzlaştırma yapılan iller sıralamasında önlerde yer aldı.