haderdetay hedef masthead

Uzmanlar uyarıyor: Soğuk havada üşümeyenler tehlikede!

Uzmanlar uyarıyor: Soğuk havada üşümeyenler tehlikede!
Eklenme Tarihi: 03.01.2017 12:09

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Saydam, soğuk havada üşümeyenlerin zehirli guatrı belirtisi olabileceği konusunda uyardı. Zehirli guatrın en önemli belirtilerinden birinin üşümemek olduğunu ifade eden Dr. Saydam, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun altını çizdi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Saydam, soğuk havada üşümeyenlerin zehirli guatrı belirtisi olabileceği konusunda uyardı.  Zehirli guatrın en önemli belirtilerinden birinin üşümemek olduğunu ifade eden Dr. Saydam, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun altını çizdi.
 
 “En önemli belirtileri üşümemek ve iştah olduğu halde kilo kaybı yaşamaktır” diyen Prof. Dr. Serdar Saydam, zehirli guatrın bedenimizde ciddi hasarlara yol açtığını ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiği dile getirdi.
 
Zehirli guatrın ciddi bir hastalık olduğunun altını çizen Saydam, “Zehirli guatr hastalığında genellikle troid bezi fazla hormon salgılar. Bunun sonucunda kişide çeşitli belirtiler görülür. Ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmezse kemikleri eritir ve kalbi yorar” diyerek uyardı.
 

EN FAZLA KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

 
Prof. Dr. Saydam, En önemli belirtileri sıcaklığa tahammülsüzlük ve terleme olduğunu vurguladı. Saydam konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Zehirli guatrın birçok çeşidi vardır. Fakat en fazla görülen çeşidi Graves dediğimiz türdür. Bu hastalık türü, halk arasında patlak göz dediğimiz, gözü öne çıkaran patolojidir. Troid bezinde hem fazla üreten hem de fazla üretmeyenler bir aradır. Bu hastalar bu havada incecik bir tişörtle dolaşabilir. En belirgin semptomu sıcaklığa tahammülsüzlüktür. Hastalarda terleme görülür. Diğer bir önemli belirtisi de kilo kaybıdır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin iştahı normaldir ama kilo kaybeder. Çünkü hormon fazlalığından dolayı metabolizmaları hızlanmıştır”
 

İLAÇ TEDAVİSİ ÇÖZÜM DEĞİL

 
 Saydam, kişinin iştahı normalse ve ayda 3-4 kilo kaybediyorsa mutlaka zehirli guatrdan şüphelenilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
 Prof. Dr. Serdar Saydam, ilaç tedavisinin zehirli guatrda kesin çözüm olmadığını, ilaçlar bırakıldığında rahatsızlığın devam ettiğini dile getirdi.