DYP muhalifleri Çiller in başkanlığını konuşuyor

DYP muhalifleri Çiller in başkanlığını konuşuyor
Eklenme Tarihi: 05.06.2005 16:24

DYP muhalifleri Çiller'in başkanlığını konuşuyor

eposta yazdır zoom+ zoom-

Doğru Yol Partisi nde (DYP) büyük kongrenin ardından ortaya çıkan muhalif "Anadolu Hareketi", misyona ihanet etmekle suçladıkları Genel Başkan Mehmet Ağar ı partiden uzaklaştırmak konusunda kararlı. Ağustos ayının son haftasında olağanüstü kongreyi toplamayı planlayan muhalifler, olağanüstü kongre için gerekli 250 delege imzasını tamamladı. Muhalifler, parti tüzüğünün Siyasi Partiler Yasası na aykırı olduğunu söyledikleri "Büyük kongre delegelerince istenecek olağanüstü toplantı gündeminde seçimin yer alabilmesi için delege tam sayısının en az üçte ikisinin imzası noterlikçe onaylı talebi gerekir. Delege taleplerinin yasa ve tüzük hükümlerine uygunluğuna, bu çerçevede ret veya yerine getirilmesine Genel İdare Kurulu karar verir" maddesinin iptali için dava açmaya hazırlanıyor. Muhaliflerin genel başkan adayları ise netleşmeye başladı. Tansu Çiller, İlhan Kesici ve Saffet Kaya şu anda öne çıkan üç isim.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ı partiden uzaklaştırmak için ortaya çıkan "Anadolu Hareketi"nin organizatörlüğünü yürüten Saffet Kaya iddialı konuştu. Bugüne kadar birçok partide muhalif hareketlerin ortaya çıktığını ama hiç birisinin başarılı olamadığını kaydeden Kaya, "Kiracı eve zarar veriyor, mutlaka tasfiye edilecek" dedi.

Ağar ın partiyle uzaktan yakından hiçbir ilişkisi olmayan kendine yakın kişileri Genel İdare Kurulu na aldığını ileri süren Kaya, "Bu misyona ihanettir, teşkilatları hiçe saymadır. Geçmişte ihtilaller, idamlar gören bu misyon bu tribülanstan kurtulacak, ihanet cezasız kalmayacak" diye konuştu.

Mehmet Ağar ın, kendisine verilen 2.5 yıllık avansı iyi kullanamadığını ve mazideki ilişkileri nedeniyle bir siyasetçi olarak toplum vicdanında yerini alamadığını savunan Kaya, Ağar ın DYP nin iktidara yürümemesi için birileri tarafından yönlendirildiği konusunda ağır endişelerinin bulunduğunu açıkladı.

Anadolu Hareketi nin Mehmet Ağar ile mücadelesini Filistin-İsrail mücadelesine benzeten Kaya, "Burada bir güçler yarışı olacak, koltuktan gitmemek için tüm erkiyle karşı koyacak.Ama bu bir halk hareketi, biz sapanla tankı yeneceğiz" dedi.

Olağanüstü kongrenin toplanabilmesi için delege tam sayısının beşte biri olan 250 delegenin imzasının gerektiğini kaydeden Kaya, kendilerinin bu rakama ulaştığını ve imzaların noterden onaylı örneğini genel merkeze de ilettiklerini bildirdi. Ağar ın istifa etmesini beklediklerini söyleyen Kaya, "İstifa etmezse Ağustos un son haftası olağanüstü kongre toplanır" dedi.

"Tek aday çıkaracağız"

Hareketin içinde genel başkan adayı belirlenmesi çalışmalarının da başladığını ifade eden Kaya, uzlaşı yoluyla tek aday çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Kaya, genel başkanlık için ismi geçen üç kişinin isimlerini ise şöyle açıkladı: "Tansu Çiller, İlhan Kesici ve Saffet Kaya."

Orman eski Bakanı Halit Dağlı ya ait kebapçıda önceki hafta yapılan toplantıyla başlayan Anadolu Hareketi nin çalışmaları 7 bölge merkezinde ve 81 ilde devam ediyor. Eski bakan ve milletvekillerinden oluşan 100 civarında muhalif, 1250 delegeye ve tüm teşkilatlara ulaşmak için yurt geneline dağılmış durumda. Harekete destek veren delege sayısı ise şimdilik 270, ancak bu rakamın ay sonunda 500 e temmuz ayında ise 700 e ulaşması hedefleniyor.  Siyasi Partiler Yasası na göre olağanüstü kongre toplanması için delege tam sayısının beşte birinin imzası yeterli görülüyor, ancak DYP tüzüğünde yasadan farklı koşullar var. DYP tüzüğünde yer alan "Büyük kongre delegelerince istenecek olağanüstü toplantı gündeminde seçimin yer alabilmesi için delege tam sayısının en az üçte ikisinin imzası noterlikçe onaylı talebi gerekir. Delege taleplerinin yasa ve tüzük hükümlerine uygunluğuna, bu çerçevede ret veya yerine getirilmesine Genel İdare Kurulu karar verir" maddesi Anadolu Hareketi nin önünü kesiyor. Muhalifler bu nedenle tüzüğün bu maddesinin iptali için dava açmaya hazırlanıyor. Dava sürecinin ne kadar süreceği belli olmadığı için olağanüstü kongre isteği de şimdilik askıda kalıyor. (cha)