Yağış buğdaya yaradı

Yağış buğdaya yaradı
Eklenme Tarihi: 16.07.2017 00:28

Mardin Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, bu yıl Kızıltepe ve Mardin ovalarında geçen seneye oranla buğday rekoltesinde yüzde 10’un üzerinde bir artış beklendiğini söyledi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Mardin Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, bu yıl Kızıltepe ve Mardin ovalarında geçen seneye oranla buğday rekoltesinde yüzde 10’un üzerinde bir artış beklendiğini söyledi. Hasadı tamamlanan buğdayın un, makarna, bulgur olarak işlendiğini ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edildiğini aktaran Öter, geçen yıl buğday hasadının 1 milyon ton olarak gerçekleştiğini, bu yıl ise yağışların iyi seyretmesi sayesinde 1 milyon 150 bin ton civarında olmasını beklediklerini dile getirdi. Öter, şöyle devam etti: “Buranın toprakları dünyanın en verimli Mezopotamya topraklarıdır. Bu topraklarda üretilen buğday ve mercimek dünyanın en kaliteli ürünüdür. Burada ürettiğimiz buğday Türkiye’nin diğer yerlerinde üretilenden 100 kuruş daha pahalıya gidiyor. Bunun nedeni ise organizenin burada olması ve ürünlerin Ortadoğu ülkelerine ihraç edilmesidir.”
 

HASAT ÇOK VERİMLİ GEÇTİ

 
Çiftçi Furkan Dündar da Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışlar sayesinde çok verimli bir hasat dönemi yaşadıklarını belirtti. Dönüm başına 600 ile 650 kilogram buğday hasadı yaptıklarını ifade eden Dündar, genelde makarna ve bulgurluk buğday ektiklerini dile getirdi. Geçen yıl buğdaydan zarar ettiklerini anlatan Dündar, “Geçen yıl yaklaşık 90 kuruştan satıldı. İşçi parası, depolama derken kar etmedik. Bu sene 1 lira 10 kuruştan gidiyor. Bu senenin geçen seneye nazaran çok iyi olacağı belli” dedi.