Yayıncı şirket 'Gırgır Dergisi'ni kapattı

Yayıncı şirket Gırgır Dergisini  kapattı
Eklenme Tarihi: 17.02.2017 13:10

Son sayısında yayınladığı ahlaksız bir karikatürle kamuoyunda büyük tepki toplayan Gırgır Dergisi, kapatıldı. Yayıncı şirketin avukatı, "Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Sözcü gazetesini çıkaran gruba ait olan mizah dergisi Gırgır son sayısında yayınladığı ahlaksız Hz. Musa karikatürü ile kamuoyunda büyük tepki topladı.

Ahlâksız dergi gelen tepkiler üzerine yayıncı şirket tarafından bugünden itibaren kapatıldı. 

Hz. Musa'ya küfürler içeren karikatürün yayınlanması, sosyal medyada büyük tepkilerle karşılandı.

gırgır dergisi kapatıldı
 
Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:
 
‘Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. ‘

UYKUSUZLUKTAN OLMUŞ (!)
 

Bu skandal karikatürün ardından, tepkiler üzerine dergi açıklama yapmak zorunda kaldı. Twitter'dan yapılan açıklamada: "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilemeyen bu 'berbat' karikatür incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz." denildi.